> IZPADANJE LAS
Izguba las je eden najpogostejših znakov staranja. Najbolj pogosta oblika izgube las pri moških je t.i. androgena plešavost. Vzorci izgube las se razlikujejo med posamezniki, vendar je tipičen začetek izgube v področju nad temeni. Lasje se postopoma redčijo in tanjšajo, rezultat pa je lahko delna ali popolna plešavost. Vzrok za moško plešavost leži v posameznikovi genetiki in hormonskem stanju. Raziskave so pokazale, da so podedovani dejavniki, ki vplivajo na prekomerno proizvodnjo androgenov (moških spolnih hormonov), odgovorni za regulacijo rasti las.
Rast las poteka v naravnih ciklih, znotraj lasnih foliklov pod kožo. Lasje rastejo 2-6 let preden vstopijo v fazo počitka za več mesecev, nato pa, v končni fazi izpadejo. Na tej točki se cikel ponovi in novi lasje pričnejo rasti v foliklu. Povišane količine androgenov zmotijo takšen normalen cikel rasti las, tako, da ga skrajšajo, krčijo lasne folikle in preprečujejo njihovo obnovo. Postopoma se normalni cikel popolnoma ustavi in nastopi plešavost.
Proti plešavosti se lahko borimo na različne načine. Na prvem mestu so na voljo zdravlia v obliki topčnih sredstev, ki jih nanašamo na prizadeta področja. Gre za zdravila, ki blokirajo androgene hormone in preprečujejo njihovo delovanje. Zdravljenje je učinkovito, v kolikor ga nikoli ne prekinemo.
PRP se je v zadnjem času pokazal, kot najbolj učinkovit nekirurški način zdravljenja plešavosti. Do sedaj opravljene študije so pokazale, da je posameznikom po zdravljenju s PRP prišlo do ponovne rasti, na mestih, kjer so lasje že izpadli, povečala pa se je tudi povprečna gostota las na drugih področjih. S terapijo dosežemo odebelitev lasnega stebla, ustvarimo lesk las in zmanjšamo njihovo lomljivost. Podaljša se tudi obdobje rasti las, zato postanejo daljši. S tem se poveča tudi preživetje las po presaditvah. Zdravljenje izpadanja las je zahtevno in zahteva potrpljenje. Rezultati niso trajni, saj zdravljenje deluje tako, da vzdržuje lase v njihovem rastnem ciklu. V kolikor se zdravljenje opusti, se vzpostavi stanje pred pričetkom terapije. Za ohranjanje rezultatov je potrebno postopek ponoviti na 4-6 mesecev. Najboljši učinek je viden, če se zdravljenje začne dve ali tri leta potem, ko posameznik opazi redčenje lasišča.
a
> GUBE
S staranjem koža izgublja elastičnost in na obrazu se začnejo pojavljati gube. Zaradi njih lahko izgledamo starejši, kot smo v resnici, istočasno pa pokvarijo videz popolnoma zdrave, lepe kože.
Gube so posledica finih gibov naših obrazih mišic, ki so odgovorne za mimiko. Mnoga leta ponavljajočih se obraznih gibov, vodijo v nastanek finih linij, ki pa se postopoma poglabljajo in z leti nastanejo trajne, globoke gube. Ob pravočasnem ukrepanju lahko ta proces upočasnimo ali celo zaustavimo.
Terapija za odpravo neželenih gub je odvisna od njihove lokacije in izrazitosti oz. globine. Ker je vzrok za nastanek večine gub delovanje mimičnih mišic, lahko nekatere gube odpravimo tako, da s pomočjo injiciranja botulinom toksina paraliziramo mišico, ki je odgovorna za nastanek. Določene gube nastanejo na tipičnih lokacijah, zaradi procesa staranja (npr. nazolabialne gube), le te odpravimo neposredno z vnosom dermalnega polnila. Nastanek gub lahko zavremo tudi tako, da z vbrizganjem lastne PRP spodbudimo naravne procese, ki kožo ohranjajo polnejšo in elastično. Občasno naštete tehnike kombiniramo za dosego najbolj optimalnega rezultata.
> UPADLO ČELO/SPUŠČENE OBRVI
Položaj obrvi na čelu pomembno vpliva na celoten videz obraza. Eden prvih znakov staranja, navadno po štiridesetem letu, se pojavi v področju čela, s spuščanjem zunanjega dela obrvi. Za številne je to moteče, saj daje videz utrujenega obraza. Pod obrvijo se nahaja maščobna blazinica, pod njo pa je vezivno tkivo, ki obrvi povezuje z robom očesne votline. Ker se ta kost nahaja le nad srednjim delom obrvi, se znaki spuščanja, najprej pojavijo v zunanjem delu. Proces poteka simultano s spuščanjem kože celotnega čela in atrofijo mišic v tem področju. Pogosto se v enakem obdobju pojavi tudi odvečna koža na vekah.
Kirurški dvig obrvi (angl. »eyebrow lift«) je poseg, ki se vedno pogosteje izvaja. Povezan je z minimalnimi zapleti, učinek pa je dolgoročen. Poseg se lahko za najboljše rezultate kombinira z blefaroplastiko.
a
> PIGMENTNA IN DRUGA ZNAMENJA
Pigmentna znamenja – nevusi ali t.i. materina znamenja, so običajno majhne, rjavo obarvane spremembe na koži. Gre za skupek celic, ki izdelujejo kožno barvilo in jih imenujemo melanociti. Ti so prisotni po celotni koži, vendar so v znamenju koncentrirani na manjšem področju. Lahko so različnih oblik in se večinoma razvijejo že v otroštvu, njihovo število pa z leti narašča.
Razlikujemo več vrst nevusov, večina pa ni nevarnih in jih ni potrebno odstranjevati. Izjema so tiste spremembe, ki so zaradi lokalizacije izpostavljena pogostemu draženju ali pa so estetsko moteče. Redko se iz obstoječih znamenj razvije nevarni kožni tumor – maligni melanom. Pojavnost slednjega se je v zadnjih desetletjih dramatično povečala, kar strokovnjaki povezujejo s prekomerno izpostavljenostjo soncu, pomembno vlogo pa igra tudi družinska izpostavljenost. Gre za rakasto obolenje, za katerim obolevajo tudi mlajši ljudje. Od navadnih, nenevarnih znamenj, ga ločimo po asimetrični obliki, nepravilnih robovih, neenakomernem obarvanju, hrapavi površini in izbočenosti. Navadno je melanom tudi nekoliko večji in temnejši, okolica pa pogosto kaže znake vnetja.
Pogosti obliki kožnega raka, ki se pojavljata predvsem na soncu izpostavljenih delih telesa, torej obrazu in vratu, sta tudi ploščatocelični (skvamozni) karcinom in bazalnocelični karcinom. Te kožne spremembe niso pigmentirane. Površina skvamoznega karcinoma je praviloma neravna, vneta, robovi so nejasni, pogosto je že prisotna razjeda v sredini. Bazalnocelični karcinom je bledo rožnat, voščenega videza in največkrat izbočen, s poudarjenim žiljem, lahko tudi z razjedo
Vsa sumljiva znamenja je potrebno čimprej kirurško odstraniti in tkivo poslati na histopatološki pregled z mikroskopom. Odkritje in izrezanje v zgodnji fazi je omogoča popolno ozdravitev.
> POVEŠENE, NAGUBANE VEKE
Koža na vekah je zelo tanka, izpostavljena soncu in stalnemu premikanju zaradi obrazne mimike. Zato so veke še posebej izpostavljene prvim znakom staranja. Pri tem pomembno vlogo igra tudi genetika, saj se v nekaterih družinah odvečna koža na vekah pojavlja prej in v bolj vidni obliki. Odvečna in povešena koža je lahko še posebej izrazita ob dehidraciji, utrujenosti ali nenaspanosti.
Zmanjšanju odvečne kože na vekah lahko pripomorejo vaje za obrazno mišičje in razni kozmetični pripravki, vendar je za dolgoročne in očitne rezultate najbolj primeren kirurški poseg – blefaroplastika.
> UPADLA, UTRUJENA KOŽA
Koža na obrazu je lahko naš najhujši sovražnik. Vedno je na razstavi in pogosto največji pokazatelj minevanja časa. S staranjem, se po obrazu pojavijo gube, poškodbe zaradi pretirane izpostavljenosti soncu pa se kažejo s pegami in znamenji. Razne manjše brazgotine in neravnosti dajejo utrujen videz. Barva kože lahko včasih pridobi sivi ton, zaradi česar je obraz videti obrabljen.
Utrujeno kožo najbolj učinkovito prebudimo tako, da spodbudimo naravne procese, ki kožo ohranjajo polnejšo in elastično. Z vbrizganjem lastne plazme bogate s trombociti – PRP, tako z vračanjem snovi pridobljenih iz lastne krvi, koži povrnemo izgubljene lastnosti ali pa delujemo preventivno.
a
> GRBICA ALI SEDLASTA OBLIKA NOSU, POVEŠEN NOSNI VRŠEK
Ni dvoma o tem, da nos predstavlja osrednji del obraza. Velikost in oblika nosu igrata pomembno vlogo pri privlačnosti. Odkloni v velikosti ali obliki nosu vplivajo na ravnovesje obraznih potez. Na srečo pa lahko že preoblikovanje najmanjših nepravilnosti izboljša vtis celotne podobe.
Pogosto so zunanjim nepravilnostim oblike nosu pridružene tudi t.i. funkcionalne motnje, kar pomeni oteženo dihanje na nos. V Centru za obrazno estetiko zato verjamemo, da se vsaka ocena nosu začne z oceno njegove funkcije. Kirurški posegi, ki ne odpravijo ali celo poslabšajo težave z dihanjem skozi nos, so zato, za nas nesprejemljivi. Kirurg bo pri upoštevanju vaših želja, imel ves čas v mislih predvsem ohranitev nosne funkcije, tako da bo rezultat posega estetsko privlačen, dobro prehoden nos.
Manjše sedlaste ali grbaste deformacije nosu pa tudi povešen vrh nosu, lahko sedaj korigiramo tudi nekirurško, z injiciranjem dermalnih polnil – nekirurška rinoplastika.
> PODOČNJAKI
Ko se staramo koža postaja bolj ohlapna in upadla, istočasno pa postopoma izgubljamo podkožno maščobno tkivo. V predelu pod očmi te spremembe postanejo najbolj izrazite ob nosu, kjer se koža čvrsto pripenja na podlago. Rezultat naštetih dejavnikov pripelje do videza upadlih utrujenih oči, pojava vrečic in temnih kolobarjev t.i. podočnjakov. Opisane spremembe so občasno prirojene in se pojavijo že v zgodnjih dvajsetih letih, večinoma pa gre za posledice naravnega staranja.
Vdolbina, ki poteka od notranjega očesnega kota proti zgornjemu licu, je navadno najbolj izrazita sprememba, ki daje zasenčen videz predela pod očmi in vtis postaranosti in utrujenosti. Z natančnim in strokovnim injiciranjem dermalnih polnil v to področje, dosežemo, da opisano vdolbino podpremo ter jo tako izravnamo.
Za izrazitejši in bolj trajen učinek priporočamo kirurški poseg, blefaroplastiko.
> IZGUBA VOLUMNA
Postopek naravnega staranja povzroča, da v starosti 35 let izgubimo približno 10 odstotkov maščobe v našem obrazu in dodatnih 5-10 odstotkov vsakih 5-10 let za tem. Do 55. leta starosti boste tako morda izgubili 40 odstotkov maščobe na obrazu, ki je bil nekoč, tudi zaradi tega, polnega, mladostnega videza. Koža postane tudi tanjša in bolj grobe teksture, kar prispeva k izčrpanemu videzu. Hitra izguba telesne teže (intenzivno hujšanje) lahko pospeši usihanje volumna in daje obrazu votli videz. Izguba volumna je najbolj izrazita v srednji tretjini obraza, predvsem v predelu ličnic.
Najbolj učinkovita in varna terapija za povrnitev izgubljenega volumna je z uporabo dermalnih polnil. Tako lahko izpolnimo nastale vrzeli, ob tem pa kožo tudi napnemo in ji damo bolj gladek videz. Z injiciranjem na prava mesta, lahko dosežemo tudi dvig obraza – nekirurški facelift s polnili.
> MOTEČA OBLIKA USTNIC
S tankimi ustnicami ustnicami se navadno rodimo, lahko pa je izguba volumna v ustnicah posledica naravnega procesa staranja. Ko ste staramo se naravni kolagen v ustnicah hitreje razgrajuje in lastna proizvodnja kolagena ne zadostuje za obnovo izgubljenega volumna. Mišičje, ki obkroža usta postopoma slabi in posledica so ustnice tankega videza in različne gube v področju okoli ust.
V kolikor so tanjše ustnice prirojene, pridobljene ali pa si stranka želi ustnice le estetsko dopolniti, je dermalno polnilo za ustnice najbolj primerna terapija. Na takšen način lahko poudarimo naravne poteze ali ustvarimo bolj polne in sočne ustnice.
a
> PRIKAZ DLESNI MED SMEJANJEM (»gummy smile«)
Je nasmeh, ki razkrije preveč dlesni. Ko se nasmejimo lahko nasmeh razkrije dlesen med zgornjo ustnico in zgornjo zobno linijo, kar je lahko estetsko neprivlačno. Vzrok za nastanek je lahko prekratka zgornja ustnica, prekomerno močna mišica dvigovalka zgornje ustnice ali pa je bilo moteno izraščanje zobovja zgornje čeljusti.
Nepravilost lahko hitro in učinkovito popravimo z uporabo botulin toksina, ki ga injiciramo na, za to nepravilnost primerna mesta.
> MOTEČ VIDEZ BRADE
Brada je eden prominentnejših delov obraza in pomemben faktor pri ustvarjanju videza skladnosti, predstavlja pa tudi mejo med obrazom in vratom. Med posamezniki se brada lahko precej razlikuje in marsikdo z videzom ni zadovoljen. Pogosto ni moteča sama oblika, ampak razmerje med brado in nosom ali brado in lici.
Močna brada je zaželjena lastnost pri moških, pri ženskah pa je bolj privlačna nežna, ozka brada. Še bolj pomemben je vpliv brade na obrazni profil. Na obrazu, kjer je brada premalo poudarjena, profil ni v harmoniji. Nedefinirana, navzad pomaknjena brada, lahko daje vtis prevelikega nosu in je pogosto vzrok za željo po korekciji nosu.
Nekirurško lahko brado uspešno preoblikujemo z dermalnimi polnili, s katerimi izboljšamo projekcijo, hkrati pa s tem zakrijemo oz. napnemo odvečna mehka tkiva, ki so se povesila preko srednjega dela spodnje čeljusti. Pri tem si lahko pomagamo tudi z injiciranjem v področje pred ušesoma.
> UPADLA SPODNJA ČELJUST – “JOWL”
Z izgubo elstičnosti, volumna in popuščanjem podpornih elementov se na spodnjem delu obraza pojavi povešenje kože preko spodnje čeljusti, na mestu mandibularnega ligamenta preko katerega je koža pripeta na spodnjo čeljust.
Spremembe lahko odpravimo z uporabo dermalnih polnil, ki jih strateško injiciramo na ključna mesta in tako dosežemo, da se predel spodnje čeljusti ponovno razpne in poravna. Rezultate lahko dosežemo hitro, enostavno in praktično neboleče, brez izgube delovnih dni in trajajo več kot leto dni.
a
> PODBRADEK
Poudarjen podbradek oz. v šali imenovana dvojna brada je manjša kozmetična nevšečnost, ki pa marsikomu dela velike preglavice. Nastane kot posledica raztezanja ravne mišice na vratu in nastajanja maščobnih blazinic. Povezuje se z dedovanjem in je posledica staranja, še pogosteje pa je povezan z odvečnimi kilogrami, vendar lahko nastane tudi pri osebah, ki niso nagnjene pridobivanju telesne teže.
Do pred kratkim je bil edini način za odpravo te težave liposukcija ali celo kirurški dvig vratu. Danes vam lahko v našem centru ponudimo hitro in varno rešitev brez kirurškega posega. V področje podbradka vbrizgamo poseben preparat, ki razgradi maščobno tkivo in učvrsti podkožje – injekcijska lipoliza.
> ŠTRLEČA UŠESA (OTAPOSTAZA)
Kot med glavo in uhljem (aurikulomastoidni kot) običajno znaša med 10 in 25 stopinj. O štrlečih ušesih (otapostazi) govorimo, kadar so te vrednosti presežene, kar lahko obrazu daje videz neskladnosti. Običajno je obojestranska, lahko pa so pridružene tudi druge nepravilnosti v razvoju uhlja. Takšna oblika ne povzroča funkcionalnih motenj (slabšega sluha), je pa marsikdo zaradi štrlečih ušes podvržen zasmehovanju in zbadljivkam. To je lahko še posebej izrazito pri otrocih, ki lahko zaradi tega razvijejo psihološke travme ali kompleks manjvrednosti.
Oblika in položaj ušes (uhljev) je v večini primerov prirojena oz. genetsko determinirana, zato si marsikdo neupravičeno očita, da je sebi ali svojemu otroku z nepravilnim ravnanjem povzročil takšno obliko. S pomočjo lepljenja ali drugimi »domačimi« pristopi opaznejšega in daljnoročnega učinka ne dosežemo. Oblika in položaj ušes (uhljev) se uspešno korigira s kirurškim posegom – otoplastiko.
> RAZCEPLJENA UŠESNA MEČICA
Ušesna mečica je spodnji del uhlja, ki ne vsebuje hrustanca. Skoznjo se vstavlja nakit, lahko pa so tudi izpostavljene raznim poškodbam. To lahko privede do deformirane oblike, raztegnjenja luknjice za uhane ali popolne prekinitve mečice. Pogosto na tem mestu, kot posledica travme, nastanejo moteče, hipertrofične brazgotina ali keloidi (t.i. divje meso).
Naštete nepravilnosti, ki kvarijo videz celotnega uhlja, se lahko uspešno zdravijo s kirurško rekonstrukcijo.